V sklopu 17. Slovenskih klekljarskih dni v Žireh je bilo v soboto, 22. 4. 2023, organizirano tekmovanje za učenke in učence čipkarskih šol. Klekljarice in klekljarji so se preizkusili v dveh tekmovanjih. Začeli so s šaljivim tekmovanjem v klekljanju kitice z velikimi klekeljni. V treh minutah je najhitrejša in najbolj usklajena ekipa štirih tekmovalk naredila 111 prepletov, drugo mesto je osvojila ekipa s 110 prepleti, tretje mesto pa sta si delili dve ekipi s 108 prepleti. V nadaljevanju je sledilo tekmovanje v pripravljanju pripomočkov na klekljanje kitice. Dvanajst tekmovalcev je poskušalo čim hitreje pripraviti blazino, bucike, škarje, prtiček ter dva para klekeljnov. Najhitrejša klekljarica je za pripravo potrebovala dobrih 22 sekund. Vsi so bili zelo spretni in le malenkosti so odločale o treh najhitrejših. Obeh tekmovanj se je udeležilo več kot 60 otrok iz 6 čipkarskih šol ter veliko navijačev in opazovalcev. Po tekmovanju je sledila podelitev priznanj in nagrad ter pogostitev tekmovalcev in mentorjev.

Sončen dan, prijetno vzdušje in dobra organizacija so pripravili lep uvod v tradicionalno klekljarsko praznovanje našega kraja.