V sredo pod večer šolska knjižnica ni samevala. Piškotki in sok so čakali na posebne gostje – bralke, ki so se odzvale vabilu na tradicionalno bralno čajanko! Letos se že tretje leto srečujemo v sklopu medgeneracijskega branja, ki ga organizira Društvo Bralna značka Slovenije pod vodstvom mag. Tilke Jamnik. Omizje je bilo številčno. Čajanke so se udeležile učenke, ki obiskujejo knjižničarski krožek, učenke, ki obiskujejo novinarski krožek, učiteljica slovenščine, šolska psihologinja, starejše bralke, ki obiskujejo Krajevno knjižnico Žiri, gimnazijka, naša nekdanja učenka, in seveda tudi knjižničarka Krajevne knjižnice Žiri …  Prebrale smo knjigo argentinske pisateljice Marie Terese Andruetto Juanova dežela. Zgodba govori o dečku Juanu, ki živi življenje, zaznamovano z revščino. Iz argentinskega podeželja se je z družino prisiljen podati v velemesto, kjer se znajdejo v kartonarskem naselju. Tam, kjer tudi otroci cele dneve in noči delajo, zbirajo star papir, da preživijo. Takih prizorov v Sloveniji nismo navajeni. Zato smo na našo čajanko povabili posebno gostjo Almo, ki dobro pozna to oddaljeno deželo. Za uvod nam je v španščini prebrala odlomek iz knjige. Iz prve roke nam je predstavila življenje v Argentini in potrdila, da so tudi taki prizori resnični. Veliko smo se pogovarjale, spraševale. Dotaknile smo se tudi bolj veselih plati Latinske Amerike, kot je recimo plesanje tanga, odprtost in prijaznost ljudi, ter pitje čaja mate. Čajanka se je zaključila prav z obredom pitja mate-ja, katerega smo imele možnost poizkusiti.

Hvala vsem sodelujočim za čudovito bralno popotovanje na drug konec sveta!