V ponedeljek, 21. marca, smo ob 110-letnici neprekinjenega delovanja Čipkarske šole Žiri pripravili osrednji dogodek. Učenci so si ogledali dokumentarni film o naši čipkarski šoli in kratki igrani film devetošolk Team to impress; sledil je ogled razstave, na kateri so razstavljene sklekljane žirovske zgodbe, časovni trak naše čipkarske šole, Draževa kolekcija Living lace pomad-poletje 2016, sklekljan čevelj in izdelki že prej omenjenih devetošolk. Učenci razredne stopnje so si ogledali tudi lutkovno igrico Babica klekljarica. Dan je bil prav tako posvečen izidu zbirke žirovskih pripovedi PRIPOVEDna nit ČASA in tematski izdaji Iskric. Sklep je bila prireditev, v kateri so učenci dramskega krožka v sodelovanju z mladinskim pevskim zborom uprizorili igro Žirovske čipke, igro, v kateri mladi klekljarji iščejo motiv za čipko, vmes pa nastopijo še Maršota, Lintvern, Svinjski pastir in Mlinar. Zarja in Matic ob vsej žirovski zgodovini zaključita z mislijo in željo za mir za vse otroke tega sveta.

Mi pa dodajamo željo za uspešno predstavitev žirovske čipke na mednarodnem kongresu OIDFA, ki bo junija v Ljubljani, in za še nadaljnje uspešno delovanje naše čipkarske šole. Ali kot pavi gospod ravnatelj, Marijan Žakelj: Živeti čipko in z njo ustvarjati svet, ki nas obdaja danes in nas bo obdajal jutri.

Razstava na srednjem hodniku bo odprta še do 1. aprila, ob delovnikih v dopoldanskih urah, na velikonočni ponedeljek pa med 8. in 11. uro.