V torek, 21. marca, smo se v šolski knjižnici zbrale bralke različnih starosti na medgeneracijski čajanki.

Naše branje in druženje smo tokrat posvetile Ivanu Tavčarju, kajti v letu 2023 obeležujemo 100. obletnico smrti znamenitega pisatelja, avtorja ikoničnih zgodb iz življenja Poljanske doline, vodilnega ustvarjalca slovenskega realizma in enega naših največjih pripovednikov vseh časov.* Vlada Republike Slovenije je leto razglasila za TAVČARJEVO LETO.

Na čajanki smo predstavili Tavčarja in njegovo življenje, najbolj znana dela, pogledali smo si risanko, posneto po Visoški kroniki ter glasno prebrali črtico iz knjige Med gorami z naslovom Tržačan. Zgodba govori o posvojenem otroku, s katerim grdo ravnajo in na koncu zaradi tega tudi umre. Med pogovorom so učenke povedale, da jih je zgodba zelo pretresla. Spraševale so se, zakaj noben fantu ni pomagal. Kako si želiš imeti otroka, potem pa z njim grdo ravnaš. Govorile smo o nasilju, ki je žal prisotno tudi danes. Starejše bralke, ki Tavčarjeva dela sicer bolje poznajo, vedo povedati, da so se take stvari dogajale in se žal dogajajo tudi v današnji družbi, nasilje obstaja med nami. Pred njim si ne smemo zatiskati oči. Spodbudile so učenke, da vedno povedo naglas, če opazijo ali doživijo nasilje. Povedale so tudi nekaj izkušenj iz časa, ko so bile same učiteljice in pomagale otrokom. Pogovor po prebranem je usmerjala učiteljica Vida, o ničelni toleranci do nasilja je lepo spregovorila tudi šolska psihologinja Petra. Knjižničarka Majda nas je ob koncu prijetnega druženja povabila, da sodelujemo v Tavčarjevi bralni znački, ki jo letos organizira Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka. Starejše učenke in učenci na naši šoli pa njegova dela prebirajo tudi v sklopu domačega branja. Nismo pozabili tudi na datum čajanke – svetovni dan poezije! Ste vedeli, da je Ivan Tavčar v začetku svojega umetniškega delovanja pisal tudi pesmi?

*Več o Tavčarjevem letu na https://www.obcina-gvp.si/sl/news/tavcarjevo-leto/. IMG-6917 IMG-6914 IMG-6913 IMG-6906