NOČ KNJIGE 2022

Noč knjige je prostovoljni mednarodni projekt, ki se v Sloveniji letos odvija sedmo leto. Z njim obeležujemo 23. april, svetovni dan knjige.

Po dveh letih premora zaradi epidemije smo z veseljem izkoristili priložnost za ponovno druženje. V četrtek, 21. aprila, smo v prijetnem ambientu šolske knjižnice spoznavali različne (tudi manj običajne) načine uporabe knjige, ugotavljali, kaj vse nam pomeni knjiga, in obujali spomine na “Pogumne punce”, ki so nam delale družbo na Noči knjige 2019.

Po uvodnih aktivnostih smo posebno pozornost namenili knjigi Pisma tebi avtorice Nike Kovač. Izbrali smo dve temi, o samopodobi in družabnih omrežjih. Prebrali smo pismi, ki jih je o tem napisala Nika, nato pa si izmenjali naša mnenja in izkušnje.

Za zaključek so učenci pisali svoja sporočila, v katerih so druge spodbudili k branju, sprejemanju samega sebe, pozitivnemu razmišljanju …

Ob dodatni podpori s hrano in pijačo je večer kar prehitro minil, sproščeno vzdušje pa nas je spremljalo še ob odhodu domov. Čez eno leto pa se snidemo spet.

PREŠERNO V ŽIREH

»Prešerno v Žireh« je bil naslov šolske proslave, ki so jo pred slovenskim kulturnimi praznikom – dnevom slovenske kulture – pripravili učenci naše šole skupaj s svojimi učitelji. Zaradi trenutnih razmer so si učenci posneto proslavo v petek, 4. 2., ogledali v svojih učilnicah.

V prvem delu proslave, obarvanem z glasbenimi talenti učencev naše šole in različnimi deklamacijami, so se učenci »sprehodili« skozi življenjsko pot našega največjega poeta Franceta Prešerna. Proslavo je popestril interaktivni kviz, na katerem so učenci tekmovali, kdo bo razredni junak, ki bo uganil kar največ zanimivih dejstev, povezanih s Francetom Prešernom.

Da je »slovenska beseda zares beseda praznika, petja in vriskanja«, nam tudi danes dokazujejo številni sodobni slovenski besedni umetniki. Učenci so v deklamacijah različnih sodobnih slovenskih ustvarjalcev razmišljali o sreči, o tem, kako je potrebno vztrajati, in se spraševali, »kje je tisti lonček na pike, ki ti izpolni vse, kar si želiš«.

Kaj pa je to – kultura? O tej besedi so razmišljali tudi nekateri naši učitelji.

»Skupaj lažje se živi. Ljubo sonce, da bi znali skupaj tudi v nove dni,« so bili zaključni verzi proslave, pisani izpod peresa sodobne umetnice, letošnje dobitnice nagrade Prešernovega sklada Anje Štefan, kateri je bil namenjen zaključni del prireditve.

Ekipa šestošolcev presenetila vreme!

Kljub goreči želji, da bi nam vreme prizaneslo, so nas zjutraj pričakali dež, veter in gosta megla. A se nismo dali!
S svojo odločnostjo in vztrajnostjo smo premagali neugodne vremenske razmere in odlično izpeljali tudi drugi smučarski dan. Zakaj? Popolnoma vsi smo že uspeli prismučati v dolino in se nasmejani s sedežnico vrniti na vrh.
Zakej nam je tu ratal, vam bama pa kar po damač pavidal. Nabenga jamrajna, nabenga prtažvajna, vola gostej kat magla, dil je teku pa bel tekoč kat daž. Ka sma bl pa že glih makar, sma pa za sprastitu še pa bazenu pačafatal.

Več v kratki fotoreportaži. Nasmeški otrok pa povedo vse.

Lep pozdrav v imenu otrok in učiteljev prav vsem! ☺

Za šestošolci prvi dan smučanja

Za nami je zahteven dan. Kljub megli, ki nam je oteževala vidljivost in zakrivala sonce, smo uspeli presmučati kar nekaj kilometrov in osvojiti nemalo novega znanja.
Držimo pesti, da bo vreme zdržalo, v prihodnjih dneh pa objavimo še kakšen foto utrinek dogajanja.
Smučarski pozdrav!