MEDOBČINSKI OTROŠKI PARLAMENT

V torek, 23. 4. 2024, je v Sokolskem domu v Gorenji vasi potekalo srečanje predstavnikov Otroškega parlamenta iz OŠ Žiri, OŠ Poljane in OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas. Delavnic se je iz vseh treh šol skupaj udeležilo približno 40 učencev ter 5 mentorjev. Iz naše šole se je srečanja udeležilo 6 devetošolk in 4 osmošolke (Kristina Cankar, Zarja Kopač, Manca Demšar, Anja Razingar, Aisha Biljali, Nela Pečelin, Hana Kunc, Ula Mur, Nika Grošelj in Eva Pečelin).

Srečanje je potekalo v pozitivnem, ustvarjalnem, delovnem in prijateljskem vzdušju. Predstavnici MEPI-ja (mala šola psihologije) iz Ljubljane sta vodili delavnice na temo duševnega zdravja otrok in mladostnikov, kar je tudi letošnja tema Otroškega parlamenta, ki pa se z letošnjim šolskim letom zaključuje.

Tema za prihodnje dve leti je tudi že izbrana. Na nacionalnem Otroškem parlamentu v državnem zboru Republike Slovenije v Ljubljani so 8. aprila  izbrali novo temo za prihodnji dve leti ŠOLSKI SISTEM.

Učenci so pod vodstvom obeh predstavnic Mepisa so v prvem delu srečanja spoznavali in izvajali osnove čuječnosti, vizualizacije, mišične relaksacije ter vaje sprostitve telesa, kadar je le-to pod stresom. Po malici je potekala zaključna delavnica z naslovom Svetovna kavarna, kjer so učenci po skupinah izdelovali plakate ter odgovarjali na vprašanja, ki so bila napisana na plakatih.

Medobčinski Otroški parlament bo prihodnje leto gostila OŠ Poljane.

Šport za sprostitev pri Balinarskem športnem društvu Žiri

V okviru izbirnega predmeta “Šport za sprostitev” smo obiskali Balinarsko športno društvo Žiri. Balinanje je priljubljen šport v Sloveniji. Navdušil nas je s svojo preprostostjo, a hkrati zahteva kar nekaj veščin, ki so potrebne za uspešno igro.

Člani društva: Petra Pivk Lukančič, Maja Andreuzzi in gospod Boris Filipič so nam predstavili osnovno balinarsko opremo, izvedeli pa smo tudi, da je balinanje ekipna igra in se tekmuje v več disciplinah. To so: posamična igra, igra dvojic, igra v krog, natančno zbijanje, hitrostno zbijanje in štafetno zbijanje.

Vsi smo se spoznali z osnovami tehnik bližanja in zbijanja.

Pri tehniki bližanja smo morali dobro oceniti razdaljo in vsak je svojo kroglo poskušal približati čim bližje, v območje blizu balinčka. Z veseljem smo zbirali točke za svojo ekipo in poskrbeli za tekmovalno vzdušje.

Pri tehniki zbijanja smo spoznali zbijanje z mesta in zbijanje na dva koraka. Ciljali smo v gumo in poskušali zadeti bele krogle. Na koncu je kar dobro pokalo.

Vsak met krogle zahteva koncentracijo in spretnost, hkrati pa je balinanje odličen način za sprostitev in druženje.

Obisk društva nam je ponudil priložnost, da smo se preizkusili v tej tradicionalni slovenski športni panogi. Člani društva so nas spodbujali, svetovali in nam pomagali pri premagovanju izzivov igre.

Za mnoge izmed nas je bil obisk Balinarskega športnega društva Žiri nepozabna izkušnja, ki je poudarila pomen športa za sprostitev in druženje. Zahvaljujemo se članom društva za gostoljubje in priložnost, da smo spoznali čare balinanja. Prepričani smo, da se bomo v prihodnosti še vrnili, saj bi nadgradili svoje veščine in se še naprej zabavali ob igri.

Noč knjige v družbi oblikovalke knjig

Le kaj je tisto nekaj črnega sredi omizja v šolski knjižnici? To smo se pogovarjali in spraševali v ponedeljek zvečer z učenci, povabljenimi na poseben dogodek ob svetovnem dnevu knjige – Noč knjige 2024!

Čudovita slikanica iranskega avtorja Reze Dalvanda Nekaj črnega nam je s svojo črno naslovnico in barvitimi ilustracijami burila domišljijo. Neznani črn predmet – nam vzbuja radovednost ali v njem vidimo nevarnost?

Poleg vsebine pa smo letos posebno pozornost namenili tudi zunanjosti knjige. Kako privlačna je črna barva za bralca? Je naslovnica pomembna, ko se odločamo za nakup ali izposojo knjige? Imeli smo priložnost, da vse to izvemo iz prve roke. Po večerji nas je namreč obiskala ena najboljših slovenskih oblikovalk knjig, gospa Nina Berčič Demšar. Predstavila je njeno delo in razkrila skrivnosti iz ozadja izdelave knjig. Na knjižnih policah imamo mnogo knjig, ki jih je oblikovala in jih radi beremo: od Harrya Potterja, Kapitana Gatnika do Kekca in Bedanca.

Hvala gostji za prijeten in poučen obisk, kuhinji za topel čaj in sadje ter društvu Amnesty International za podarjeno slikanico.

Z branjem prižigamo luč prihodnosti!

Planinci odšli na Slajko

V petek, 12. 4. 2024, smo se s planinskim krožkom odpravili na popoldanski pohod na Slajko. Z avtobusom smo se odpeljali do Hotavelj, kjer je bilo ob cerkvi naše izhodišče. Sprva smo hodili po cesti, s katere pa smo kmalu zavili na travnato pot, ki se je pričela vse bolj vzpenjati. Na poti so nas spremljali čudoviti znanilci pomladi ter za ta letni čas zelo visoke temperature. Večkrat smo naredili kratek postanek za požirek ali dva. Po slabi uri hoje smo dosegli vrh Slajke, kjer smo bili nagrajeni s prečudovitim razgledom na Hotavlje, Gorenjo vas, Blegoš in Triglav. Planinci so z veseljem opazovali tudi padalce, ki so vzleteli s Slajke. Pri koči smo se okrepčali z dobrotami iz nahrbtnika saj je bila koča tokrat še zaprta. To nas ni preveč motilo saj smo imeli njeno okolico povsem zase in smo se lahko ob njej še nekoliko poigrali in podružili. Dobre volje smo se nato po cesti vrnili v dolino, kjer smo zaključili prijeten pohod. Sedaj nas čaka še letošnji zadnji, zaključni izlet. Le kam se bomo odpravili letos?

¡Chicas saben cocinar!

Odločile smo se, da ne bomo samo poslušale, kaj vse jedo Španci. Zavihale smo rokave in na jedilnik umestile fajitas in brezalkoholno sangrio. Rezale, pripravljale in kuhale smo, da se je kar kadilo. Lepo smo si postregle in povečerjale. Bilo nam je fino!