Izmenjava v projektu Erasmus+ Smart Waste Manegers v mestu Olsztyn na Poljskem je potekala od 19. do 24. 9. 2021. Izmenjave so se udeležili učenci Maj, Ajda, Ana, Klara in Sara ter učiteljice Mateja Velkavrh, Betka Pišlar ter Julijana Gantar.

Prvi dan so si ogledali šolo ter šolski vrt, po ogledu pa so se sodelujoči med seboj spoznali ter predstavili svoje šole. Po uvodnem spoznavanju so se razdelili v narodno mešane skupine in se pogovarjali o količini zavržene hrane v posameznih državah. Gostujoči učenci in njihovi starši so pripravili lokalno hrano. Učenci so strnili zaključke prvega dne, učitelji pa so imeli koordinatorski sestanek kjer so analizirali dosedanje dosežke.

Drugi dan so obiskali organizacijo Food Bank, ki skrbi, da neporabljena hrana ne pristane v smeteh, temveč jo podarijo pomoči potrebnim. Poseben poudarek so namenili preveliki potrošnji pri hrani ter dobili napotke, kako kupiti ravno prav hrane, da se je ne zavrže. Ugotovili so, da Slovenci med evropskimi državami zavržemo najmanj hrane. Učenci so sodelovali v kuharski delavnici, poslušali so predavanje o prehranski piramidi in se učili ustrezno razvrščati odpadke. V popoldanskem času so si ogledali mesto ter spoznali zgodovino najpomembnejših zgradb in spomenikov.

Tretji dan so spoznali zgodovino treh obmorskih mest: Gdansk, Gdnyio in Sopot, ter se seznanili z organizacijo Solidarnost.

V četrtek so učenci v mednarodnih skupinah pripravili zaključno poročilo o temi Food Waste. Svoje delo so nato tudi predstavili. Učitelji so imeli koordinatorski sestanek, kjer so načrtovali mobilnost v Sloveniji, ki bo predvidoma 7.-12. novembra 2021. Druženje se je zaključilo z uradno podelitvijo certifikatov o aktivni udeležbi na mobilnosti.

Polni lepih vtisov so se vrnili domov. Se že veselimo snidenja v Sloveniji.