V ponedeljek, 9. 4. 2018, se je predsednica skupnosti učencev OŠ Žiri, Nina Cankar, udeležila 28. nacionalnega otroškega parlamenta, ki ga vsako leto organizira Zveza prijateljev mladine Slovenija. Zasedanje je potekalo v Državnem zboru RS, kjer so mladi parlamentarci, predstavniki slovenskih šol, debatirali o spremembah v našem šolstvu. Znotraj skupin so iskali vsebine, ki ji pogrešajo v šoli za življenje (kot npr. prva pomoč, spretnosti pri delu v naravi, gospodinjske veščine), rešitve, kako vzpostaviti pozitivnejše in še kvalitetnejše odnose v šoli ter načine ocenjevanja, ki bi bili njim prijaznejši ter še in še. V uvodnem delu so otroke nagovorili predsednica ZPMS ga. Darja Groznik, predsednik DZ g. Milan Brglez ter predsednik države g. Borut Pahor. Pohvalili so razpravo mladih parlamentarcev ter jih hkrati spodbudili k nadaljnjemu aktivnemu izražanju idej in pobud. Plenarni razpravi so prisostvovali določeni drugi poslanci ter predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič, ki sta v razpravi z odgovori na zastavljena vprašanja tudi aktivno sodelovala. Mladi parlamentarci, med njimi tudi naša predstavnica Nina, so tako postali zgledni poslanci za en dan. Podali so svoje poglede na življenje v šoli ter konstruktivne pobude, ki jih nikakor ne moremo spregledati. V naslednjem šolskem letu tema otroškega parlamenta, Šolstvo in šolski sistem, ostaja, znotraj le-te pa bomo s skupnimi močmi določene letošnje ideje tudi uresničili.