V četrtek, 30. marca 2023, je v Naklem potekalo regijsko srečanje Mladih raziskovalcev Slovenije. Od skupno 24 osnovnošolskih raziskovalnih nalog je bilo žirovskih nalog kar polovica. V šolskem letu 2022/2023 so raziskovalno nalogo uspešno izdelali in zagovarjali Zoja Zupančič: Prekinitev nosečnosti (interdisciplinarno področje); Nejc Novak, Neja Peternel, Neža Bogataj so izdelali kar dve, in sicer Od vajenca do dijaka (etnologija) ter Žirovski gojzar (tehnika); Anja Reven, Sara Eniko: Ne me spojlat (slovenščina);  Izadora Kopač, Ema Jesenko, Lana Eniko: Pravilno prati, ne stran metati,  okolje varovati (kemija); Nela Pečelin, Lana Vrhovec, Mija Novak: Vidki in naše srajčice (ekologija); Lucija Peternel: Orhideja, Dalija, Begonija, Iva ali  Maja? (zgodovina); Lara Mole: Ali ima draginja že zadnjo besedo (ekonomija); Timotej Ian Poljak, Gaber Baldasin: Invazivne tujerodne vrste v Žireh (biologija); Tara Krvina, Lucija Petrovčič, Neža Poljanšek: Po prejemu Sv. Duha … (sociologija); Kristina Cankar, Nana Zupančič: Prva lastovka še ne prinese pomladi (biologija);  Manca Demšar, Anja Razingar, Kaja Kosmač: Najboljši meni (druga področja).

Posebna pohvala pa gre tudi Drejcu Pečelinu, Tianu Bizjaku, Izi Mlinar, Lovru Mlinarju, Uli Novak, ki so se že v petem razredu soočili z raziskovanjem in izdelali raziskovalno nalogo Glasbena šola v Žireh. Le-to bodo na regijskem tekmovanju zagovarjali prihodnje šolsko leto.

Sicer pa je je prvih osem zgoraj navedenih nalog v Naklem doseglo 1. mesto.

V začetku maja bodo znani rezultati prvega kroga državnega tekmovanja in to, kdo se bo 15. maja potegoval za srebrno oz. zlato priznanje v Murski Soboti. Takrat bomo naloge v celoti objavili  tudi na šolski spletni strani.

Iskrene čestitke raziskovalcem in mentorjem.