Beremo za bralno značko

Novo šolsko leto je že v polnem teku. Zdaj je tudi pravi čas, da pričnemo z branjem za bralno značko! 17. september – dan zlatih knjig – je tisti mejnik, ko tudi uradno otvorimo novo sezono branja. Veliko učencev je z branjem že pričelo, vse ostale vabim, da se jim pridružite. 😉 Priporočilni seznami ostajajo enaki kot lansko leto. Najdete jih v šolski knjižnici, na spletni strani šole kot tudi v krajevni knjižnici.
Bralna značka
Ob začetku novega bralnega leta so naši prvošolci prvič obiskali šolsko knjižnico in ob tej priložnosti v dar prejeli slikanico Ide Mlakar Črnič Kako sta Bibi in Gusti prezvijačila hrib. Knjigo jim podarja Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS.
Ta slika ima prazen atribut alt; ime datoteke je IMG-4575-1024x768.jpg
Jakob J. Kenda na zaključku bralne značke

Petek, 27. maj, je bil dan, ko smo slavili branje. Kar 439 učenk in učencev naše šole je opravilo bralno značko, na kar smo lahko ponosni!

Ob tej imenitni priložnosti nas je v Žireh obiskal pisatelj in prevajalec Jakob J. Kenda, mlajšim najbolj poznan kot prevajalec Harrya Potterja, starejšim pa tudi kot pisec potopisov iz Apalaške poti in slovenske Transverzale. Več kot uživali smo v druženju in pogovoru.

• Ste vedeli, da je jagnje božje pri eskimih prevedeno kot tjulenj božji?
  • Ali pa, zakaj junak Sirius Black iz knjig o Harryu Potterju ni preveden v slovenščino?
  • Kaj storiti, če v Trnovskem gozdu srečaš medveda?
  • In kaj postaneš, če ne bereš … 😉

Seveda prireditev ni minila brez podelitve priznanj vsem bralcem. Še posebej čestitamo 32 devetošolkam in devetošolcem, ki so postali zlati bralci. Poleg priznanja so v dar prejeli majico, na valeti pa jih čaka še knjižno darilo.

Najlepša hvala Jakobu J. Kendi, da se je odzval vabilu, in se beremo naslednje leto!

Bralno značko opravilo 440 učencev naše šole

V tem posebnem letu se lahko pohvalimo tudi z branjem: kar 440 učencev od 1. do 9. razreda je osvojilo priznanja za bralno značko. Če nas je na šoli 539, bere skoraj 82% učencev! 😉 Med devetošolci imamo 46 zlatih bralcev. Slednji na valeti v dar prejmejo knjigo Partljič.doc, ki jim jo podarja Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS. Mentorjem in bralcem čestitke za čas in trud, posvečen knjigi. Vse se bo obrestovalo: v znanju in domišljiji!
Dan zlatih knjig

Dobra knjiga je zlata knjiga,” je nekoč dejal pisatelj France Bevk. In tako danes, 17. septembra, na dan njegovega rojstva in smrti, praznujemo dan zlatih knjig. Ta dan se tudi uradno pričenja nova sezona branja za bralno značko.

Učenci 1. razredov so danes prvič obiskali šolsko knjižnico. Prisluhnili so pravljici o volku, ki se je želel naučiti brati, izdelovali so kazalke ter v dar dobili slikanico Svetlane Makarovič Škrat Kuzma dobi nagrado. Knjigo jim podarja Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS.

Več o bralni znački si preberite na  http://knjiznicaosziri.splet.arnes.si/bralna-znacka/

Martin Krpan podelil priznanja za bralno značko

Vsi učenci, ki radi berejo in so tudi v letošnjem letu opravili bralno značko, so superjunaki! In tako se spodobi, da prejmejo priznanja iz rok nikogar drugega kot superjunaka Martina Krpana.

Za zaključek bralne značke so bili učenci od 2. do 9. razreda vabljeni, da si ogledajo gledališko predstavo o Martinu Krpanu – tistem, ki je iz Vrha doma, pa strašansko močan. V predstavi so zaigrali učenci, ki obiskujejo šolski dramski krožek ter igralci DPD Svoboda Žiri pod režisersko taktirko Petre Novak in Metke Debeljak. Igra je bila izjemna, zabavna tako za najmlajše kot tiste malo starejše. Čestitamo vsem nastopajočim, ostalim sodelujočim ter seveda bralcem, ki so osvojili priznanja!

Večer v knjižnici za zlate bralce

V tednu knjige smo se posvetili tudi zaključku bralne značke. Učenci 9. razredov, ki so osvojili bralna priznanja v vseh devetih letih šolanja, so bili vabljeni, da preživijo malo drugačen večer v knjižnici. V prvem delu druženja smo na delavnici, katero je vodila psihologinja Miša Bakan, risali našo črto življenja. Spominjali smo se dogodkov in naših lastnosti, ko smo bili mlajši, jih primerjali z nami v sedanjosti, dotaknili pa smo se tudi naše prihodnosti. Ni manjkalo iskrenih odgovorov, pa tudi zanimivih anekdot in smeha. Sledila je priprava prigrizkov, spominsko fotografiranje in izbor filma, katerega smo si skupaj ogledali. Spoznali smo se z življenjem znanstvenika Stephena Hawkinga. Nič ni nemogoče – naj bo ta misel spodbudna popotnica devetošolcem na poteh, ki so pred njimi!